הסבר רוחק ראייה

יוני 24th, 2015 | No Comments

הסבר רוחק ראייה מאת ד"ר ניר ארדינסט ופרופ' יאיר מורד

רוחק ראייה מתאר מצב של ליקוי ראייה ולא מחלת עיניים. רוחק ראייה מתאר נבדק שרואה טוב למרחק אך אינו רואה טוב לקרוב.

שכיחות רוחק ראייה

קבוצת המחקר CLEERE בארה"ב מצאה כי השכיחות של רוחק ראייה עומדת על 13% בלבד וכי ליקוי זה שכיח בעיקר אצל ילדים.

הסיבה לרוחק ראייה

הסיבה לרוחק ראייה הינה הפוכה מזו של קוצר ראייה. כאן העין פשוט קטנה מדי או שכוח העין חלש מידי. הקרנית ועדשה שמרכזות את קרני האור לא מצליחות לרכז את התמונה על הרשתית ובמקום זאת נוצרת תמונה מטשטשת מאחורי הרשתית, מחוץ לגלגל העין.
אנשים צעירים עם רוחק ראייה קל מצליחים לראות טוב למרות ההפרעה הזאת. הם עושים זאת על ידי כיווץ השריר הפנימי של העין (השריר ציליארי), הגורם לעדשת העין לשבור את קרני האור חזק יותר, עד שבסופו של דבר היא מצליחה לרכז תמונה ברורה על הרשתית ולא מאחוריה. פעולת כיווץ השריר הציליארי בעין מכונה אקומודציה ולמעשה לתהליך זה יש הגבלות. אחת מההגבלות היא שאם אדם סובל מרוחק ראייה משמעותי, קשה לשריר הציליארי להיות מכווץ באופן שוטף ולכן ועם הזמן מופיעים כאבים סביב העיניים, כאבי ראש וטשטוש ראייה.

יש לציין כי רוחק ראייה שאינו משמעותי שמוגדר עד לערך של פלוס 4.00 הינו נורמלי אצל ילדים קטנים ואיננו מחייב טיפול. הסיבה היא שהעדשה אצל ילדים מאוד גמישה, ובקלות רבה הם מתגברים על רוחק הראייה הזה. אנו רושמים משקפיים בדר"כ רק כאשר יש רוחק ראייה גדול יותר.

ההגבלה השנייה הינה היכולת של השריר הציליארי לבצע פוקוס לקרוב אם לאדם יש כבר מלכתחילה רוחק ראייה. כאשר אדם ללא רוחק ראייה מסתכל על מטרה קרובה (למשל קריאה), על שריר העין להתכווץ בכדי ל"עשות פוקוס" על המטרה הזו. אם לאדם יש רוחק ראייה השריר הציליארי כבר מכווץ מראש כדי שהפוקוס יהיה קודם על הרשתית. מכאן, השריר הציליארי מוגבל ביכולת הכיווץ ואז יופיע טשטוש ראייה לקרוב. בגלל ההגבלה של השריר הציליארי לבצע פוקוס לקרוב באדם עם רוחק ראייה, המונח "רוחק ראייה" מרמז על כך שקל יותר לראות מרחוק מאשר מקרוב.

הסבר רוחק ראייה מאת ד"ר ניר ארדינסט ופרופ' יאיר מורד

הסבר רוחק ראייה מאת ד"ר ניר ארדינסט ופרופ' יאיר מורד

תיקון רוחק ראייה

רוחק ראייה ניתן לתיקון כמו קוצר ראייה בעזרת ניתוח תשבורת, ניתוח השתלת עדשה, משקפיים ועדשות מגע.
ברוחק ראייה מתקנים את הליקוי בעזרת עדשת משקפים חיובית (פלוס) או עדשת מגע, העדשה גורמת לדמות לנוע קדימה עד שהיא נופלת על הרשתית ואז ניתן לראות בבירור. גם כאן ניתן להסביר את התיקון בצורה שונה, עדשת פלוס מוסיפה כוח האופטי אשר "חסר" בעין עם רוחק ראייה ולכן אחרי התיקון הפוקוס נשבר יותר חזק ונופל בדיוק על הרשתית ולא אחריה.

מתי נחשוד ברוחק ראייה?
כאשר הילד מתלונן על כאבים סביב העין וכאבי ראש אשר מתגברים בזמן הכנת שיעורי בית, קריאה, משחקים או כל עבודה ראייה מקרוב
כאשר נבדק צעיר מתלונן על טשטוש בזמן קריאה מקרוב
כאשר הילד מתחמק מקריאה או כתיבה
כאשר מופיעה פזילה של העין פנימה אצל הילד

יש לציין כי ברוב המקרים לא יתלונן הילד הסובל מרוחק ראייה על קושי בראייה. רק בדיקה בעזרת טיפות עיניים להרחבת האישונים תחשוף את רוחק הראייה.

 

ד"ר ניר ארדינסט ופרופ' יאיר מורד הינם מהמרכז לעצירת קוצר ראייה, ראשל"צ

המידע באתר אינו אמור להחליף ביקור או ייעוץ אצל איש המקצוע או הרופא, ייעוץ רופאי כרוך בביקור פורמלי והליך בדיקה אצל איש המקצוע . המידע נועד לשפר את ההבנה והידע בתחום קוצר ראייה. הטיפולים וההליכים המתוארים באתר אינם מהווים המלצות לטיפול רפואי או להליך רפואי וכל מטרתם לספק מידע, תיאור והסברים אודות טיפולים והליכים מקובלים בתחום קוצר ראייה. האתר מוגן בזכויות יוצרים, אין להעתיק ו/או לצטט ו/או להקריא מהאתר בכל צורה שהיא לרבות צילום, סריקה, הקרנה ואמצעים אלקטרוניים שונים ללא אישור בכתב מד"ר ניר ארדינסט ופרופ' יאיר מורד. הפרה של הנ"ל תגרור נקיטת צעדים משפטיים על הפרת הזכויות. האתר מוגן בזכויות יוצרים – כל הזכיות שמורות©

השאר תגובה

תגיות

Cyclopentolate (ציקלופנטולט) Timolol Tropicamide (טרופיקאמיד) WSPOS: האיגוד העולמי לרפואת עיניים ילדים ופזילה אטרופין אסטיגמציה ביקור וייעוץ של הרופא גנטיקה וקוצר ראייה ד"ר ניר ארדינסט דרכים לעצירת קוצר ראייה האטה של קוצר הראייה האם לילד יהיה משקפיים המרכז לעצירת קוצר ראייה התפתחות חדות הראייה אצל ילדים חדות ראייה אצל ילדים טיפול באטרופין לעצירת המספר טיפול באטרופין לעצירת המספר במשקפיים טיפול תרופתי לעצירת המרשם מחקרים על ילדים וקוצר ראייה מיופיה מניעת קוצר ראייה נזקי שמש לעין סיבוכי קוצר ראייה סיבות לקוצר ראייה עדשות מגע עדשות מגע לעצירת קוצר ראייה עדשות משקפיים עצירת המספר במשקפיים עצירת מספר משקפיים עצירת קוצר ראייה עצירת קוצר ראייה משקפיים פירנזפין פירנזפין (Pirenzepine) פעילות בחוץ ומניעת קוצר ראייה פרופ' יאיר מורד פרופ' מורד ד"ר ארדינסט צור קשר צילנדר קוצר ראייה קוצר ראייה בילדים ראייה ילד רוחק ראייה שינה באור או בחושך שכיחות קוצר ראייה תרופות

לוח מודעות