מרשם (מספר) שונה בין העיניים

ספטמבר 23rd, 2015 | No Comments

מרשם (מספר) שונה בין העיניים – היתרונות הגדולים של עדשות מגע בהשוואה למשקפיים ד"ר ניר ארדינסט ופרופ' יאיר מורד

הבדל במרשמים או במספרים בין העיניים (כאשר מרשם או מספר של עין ימין גדול בהרבה מעין שמאל או להפך) נקרא אנאיזומטרופיה  (Anisometropia). במצב כזה עולות שתי בעיות, הנובעות מהמספר השונה של העדשות.

הבעיה הראשונה היא אפקט ההגדלה לאדם המרכיב משקפיים. המספר הנמוך במשקפיים בקוצר ראייה (עדשות מינוס) או המספר הגבוה ברוחק ראייה (עדשות פלוס)  גורם לדמות גדולה יותר על הרשתית. בילדים עד גיל 7-8 המצב עלול לגרום לדיכוי עין ואף לעין עצלה. אצל בוגרים תהיה הפרעה לראיית העומק והתלת-מימד (סטריאו).

הבעיה השנייה הינה ההיבט האסתטי שההבדל במספרים בעיניים גורם. העיניים נראות בגודל שונה לאדם המתבונן בפניו של מרכיב המשקפיים. להיבט האסתטי של עובי עדשות המשקפיים האופטומטריסט יכול בקלות למצוא פתרון יצירתי ע”י מתן אינדקסים שונים לעדשה בכל עין אבל אפקט ההגדלה לא יעלם. כאשר הנבדק יעמוד מולנו נבחין בגדלי עיניים שונים: בעין בעלת המרשם היותר שלילי (יותר מינוס או פחות פלוס) העין תראה קטנה יותר מהעין השנייה, וכך גם הפוך (העין תהיה גדולה יותר בעין בעלת המרשם החיובי יותר).
במקרה של הבדלים גדולים במספר המשקפיים בין העיניים עדשות מגע הינן הפתרון המושלם. עדשות מגע ימנעו לחלוטין את אפקט ההגדלה או ההקטנה הנובעים מהבדלי המרשמים בין העיניים. מחקרים רבים הראו שאם ההבדל גדול, עדשות המגע יגרמו לראייה פונקציונלית טובה יותר הכוללת פחות עיוותים (במרשמים גבוהים במשקפים נכנסים עיוותים לעין), מניעת דיכוי (לרוב בעין עם המרשם הגבוה המוגדרת כעין ה”חלשה”), שדה ראייה רחב יותר, וראיית עומק טובה יותר.

המידע באתר אינו אמור להחליף ביקור או ייעוץ אצל איש המקצוע או הרופא, ייעוץ רופאי כרוך בביקור פורמלי והליך בדיקה אצל איש המקצוע . המידע נועד לשפר את ההבנה והידע בתחום קוצר ראייה. הטיפולים וההליכים המתוארים באתר אינם מהווים המלצות לטיפול רפואי או להליך רפואי וכל מטרתם לספק מידע, תיאור והסברים אודות טיפולים והליכים מקובלים בתחום קוצר ראייה.
האתר מוגן בזכויות יוצרים, אין להעתיק ו/או לצטט ו/או להקריא מהאתר בכל צורה שהיא לרבות צילום, סריקה, הקרנה ואמצעים אלקטרוניים שונים ללא אישור בכתב מד"ר ניר ארדינסט ופרופ' יאיר מורד. הפרה של הנ"ל תגרור נקיטת צעדים משפטיים על הפרת הזכויות. האתר מוגן בזכויות יוצרים – כל הזכיות שמורות©

השאר תגובה

תגיות

Cyclopentolate (ציקלופנטולט) Timolol Tropicamide (טרופיקאמיד) WSPOS: האיגוד העולמי לרפואת עיניים ילדים ופזילה אטרופין אסטיגמציה ביקור וייעוץ של הרופא גנטיקה וקוצר ראייה ד"ר ניר ארדינסט דרכים לעצירת קוצר ראייה האטה של קוצר הראייה האם לילד יהיה משקפיים המרכז לעצירת קוצר ראייה התפתחות חדות הראייה אצל ילדים חדות ראייה אצל ילדים טיפול באטרופין לעצירת המספר טיפול באטרופין לעצירת המספר במשקפיים טיפול תרופתי לעצירת המרשם מחקרים על ילדים וקוצר ראייה מיופיה מניעת קוצר ראייה נזקי שמש לעין סיבוכי קוצר ראייה סיבות לקוצר ראייה עדשות מגע עדשות מגע לעצירת קוצר ראייה עדשות משקפיים עצירת המספר במשקפיים עצירת מספר משקפיים עצירת קוצר ראייה עצירת קוצר ראייה משקפיים פירנזפין פירנזפין (Pirenzepine) פעילות בחוץ ומניעת קוצר ראייה פרופ' יאיר מורד פרופ' מורד ד"ר ארדינסט צור קשר צילנדר קוצר ראייה קוצר ראייה בילדים ראייה ילד רוחק ראייה שינה באור או בחושך שכיחות קוצר ראייה תרופות

לוח מודעות